pátek 31. srpna 2012

Hádanky pro dlouhou chvíli – vyhodnocení

Je znát, že prázdniny mocně zapůsobily na vaše mozkové závity a přemýšlet se vám moc nechtělo. Nevadí, i tak vám přinášíme řešení hádanek, které jsme vám předložili v minulém čísle.

Trpaslíci
Zlý černokněžník nemá rád trpaslíky. Proto si čtyři z nich vybere a zakope je po hlavu do země. Trpaslíci se tak nemůžou vůbec pohybovat a vidí jen před sebe.
Trpaslíci jsou zakopáni v řadě, jeden z nich je oddělen zdí. Všichni se dívají stejným směrem: poslední trpaslík vidí dva kamarády před sebou a zeď. Předposlední vidí jen druhého. Druhý trpaslík v řadě kouká do zdi a ten úplně první je osamocen, za zády má zeď a dívá se do dálky, kde se ale neděje nic zajímavého.
Černokněžník vysvětlí trpaslíkům jaká je situace, a řekne jim, že jim dal na hlavy čepičky - dvě modré a dvě červené. Jeden trpaslík má promluvit a říci, jakou barvu čepičky má na své hlavě. Pokud řekne správnou barvu, tak je černokněžník hned vykope. Pokud řekne cokoli jiného, tak tam všichni čtyři zůstanou až do konce…
Jak trpaslíci tento drobný problém vyřeší?

Řešení:
Pokud na to poslední trpaslík nepřijde, tak mají dva trpaslíci ve středu různé čepičky. Tak předposlední trpaslík jednoduše řekne druhou barvu, než vidí na druhém trpaslíkovi. Samozřejmě až po chvilce, ve které dal čas kamarádovi vzadu něco říci, pokud by věděl.


Soud
Jste obžalován u soudu.
Soudce je férový chlap, takže Vám nabídne následující řešení případu:
"Můžete říci jednu oznamovací větu na svou obranu. Pokud nám zalžete, tak Vás oběsíme. Pokud řeknete pravdu, tak Vás zastřelíme."
Co řeknete?

Řešení:
"Je jisté, že mě oběsíte."
Pokud soudce rozhodne, že jste měl pravdu, měl by vás zastřelit. Ale to byste pravdu neměl.
A naopak. Pokud rozhodne, že jste lhal, pak by Vás měl oběsit, ale pak jste mluvil pravdu.


Královo dědictví
Král měl dva syny. Na smrtelné posteli jim pověděl, že dědictví získá ten z nich, kterého kůň dojde do určeného města jako druhý (z těch dvou koní). A tak se synové vydali z rodného hradu na cestu do města. Po třech dnech pomalého poflakování potkali na cestě moudrého starce. Když mu vylíčili své trápení, něco jim poradil. Oba okamžitě vyskočili na koně a uháněli k městu. Co jim stařec poradil?

Řešení:
Stařec jim poradil, aby si prohodili koně, a tím pádem půjde o to, kdo na koni toho druhého dorazí do města jako první, protože jeho kůň tím pádem bude druhý.


A protože jediný, kdo se opravdu snažil odpovědět, byl Canis lupus albus, budiž mu vzdána čest a přidělena výherní tyrkysová hvězdička.
Gratulujeme.

= Janika =

Žádné komentáře:

Okomentovat

1. Do velkého textového pole napište komentář
2. Vyberte podpis, lze i anonymní
3. Klikněte na tlačítko "Přidat komentář"
4. Opište písmena z obrázku (ochrana proti spamu)