úterý 30. dubna 2013

Knihy, které by vás mohly zajímat... trilogie Bohatýr

Dnes sáhneme do téměř místních luhů a hájů, abychom připomněli knihy z pera slovenského autora Juraje Červenáka. Na československé scéně jde o jméno známé, léty prověřené, ale kdyby o Červnákovi dosud někdo z vás neslyšel, má možnost to nyní napravit a nechat se zlákat k přečtení jeho monumentální trilogie Bohatýr. Že již samotný název ve vás evokuje vzpomínku na Ruské Byliny (ruské epické hrdinské básně, které obvykle popisují hrdinské činy bohatýrů)? Ano, nemýlíte se, i když Červenákova trilogie je o poznání syrovější a temnější.

Autor děj románu zasadil do období vlády kyjevského knížete Svjatoslava (10. stol. n. l.), do období střetů kultur a náboženství. Možná jste také zaslechli jméno Ilja Muromec, snad nejznámější jméno Ruských Bylin. Právě on se stal hlavní postavou Červenákovy trilogie, kterou žánrově můžeme zařadit do historické fantasy.

První z knih, Ocelové žezlo, nás seznamuje s Iljou Muromcem, s jeho přerodem z mrzáka v bohatýra s nadlidskou silou. Seznamujeme se i s dalšími bohatýry a družinou knížete Svjatoslava, abychom s nimi mohli sledovat válečné tažení do Bulharska. O hrdinské skutky a syrovou magii tady není nouze.

Druhá kniha, Dračí carevna, čtenáře zavede tentokrát na výpravu na server, do pralesů a močálů, po stopách velekněze Tugarina, se kterým hodlají bohatýři jednou provždy skoncovat. A i zde se dočkáme mytických motivů ještě ve větší míře, než tomu bylo v první knize.

Třetí, závěrečná kniha, Bílá věž, nás vede k dramatickému vyvrcholení. Do zuřivých bitev s nepřáteli, ale v případě Ilji i se sebou samotným. A ke slovu se dostane i nebezpečný Koščej, bývalý druh bohatýrů.

Trilogie je svěží, oddechové dobrodružné čtení prodchnuté slovanskou mytologií a historicky doloženými událostmi, které dokáže pobavit a vytrhnout z šedi všedních dnů... není nač čekat, otevřete knihu.

Ukázka (z první knihy Ocelové žezlo)

„Něco špatného, bratře Mikulo,“ odvětil černovlasý s obavou v hlase. „Ta řeka smrdí jako... jako otevřený hrob.“
„Nestraš,“ zakoulel valibuk očima. „Nedostali jsme se přece až k neblaze proslulé Smorodině, za kterou už je jen carství mrtvých. Že ne, Jegore?“ tázavě pohlédl na třetího jezdce.
„Neobtěžujte mé uši těmi vašimi pohanskými bludy,“ zazněla bručivá odpověď. Poslední bohatýr byl o dost starší, než jeho společníci – tmavé vlasy i hustý plnovous splývající až k pasu už byly protkány stříbřitými prameny. Navzdory věku však z něj ještě pořád sálala síla – byl snad ještě robustnější než Mikula. „Pokud jste si toho pořád nevšimli, na krku už mi nevisí zlatá Perunova sekera jako vám dvěma bezbožným psům. Už dávno jsem ji nechal přetavit v Kristův kříž. To znamená, že věřím v království nebeské. A tam určitě nevede cesta přes tu vaši smradlavou Smorodinu.“
„Ale no tak, nedurdi se,“ ušklíbl se na něj dobrácky Mikula. „Ptám se, protože se v těchhle věcech vyznáš. Vždyť předtím, než ses společně s kněžnou Helgou nechal v Cařihradu pokřtít a přijal nové jméno, jsi byl Svjatogor. Žil jsi jako žrec a poustevník na Svaté hoře, kde jsi uctíval staré bohy...“
„Dej s tím pokoj, Seljanoviči, dobře ti radím,“ zavrčel prošedivělý jezdec. „Jméno Jegor jsem přijal na počest svatého Jiřího, vítěze nad drakem. Rozumíš? Tak, jako on zabil pohanskou obludu, i já jsem navždy zavrhl svou kacířskou minulost a přijal Krista za svého pána. Proto mě neprovokuj, čertisko jedno!“
„Takže draky se ti zachtělo zabíjet, hm?“ nedal se Mikula. „I tady o Volchovi se říká, že je gorynič, syn draka. I jemu vrazíš kopí do chřtánu, jako to udělal tvůj patron lidožroutskému plazovi?“
Jegor se vrčivě nadechl, ale do rozmíšky rázně vstoupil nejmladší bohatýr.


= Morr =



2 komentáře:

  1. Kdysi jsem četla Byliny a pamatuju si z toho už jen toho Ilju Muromce a Čurilu Plenkoviče (nebo jak se to píše).

    Možná dozrál čas, abych si to zase připomněla, tentorkát v o poznání "realističtější" verzi...

    OdpovědětVymazat
  2. Jak tak na to koukám, můj literární svět je hodně, hodně omezený. Asi bych měl začít rozšiřovat obzory a kde jinde se nechat inspirovat než v této rubrice...

    Až teď mi dochází jak moc báječný je toto nápad.
    Přímo parádní!

    Melker

    OdpovědětVymazat

1. Do velkého textového pole napište komentář
2. Vyberte podpis, lze i anonymní
3. Klikněte na tlačítko "Přidat komentář"
4. Opište písmena z obrázku (ochrana proti spamu)